KEK
Fillimi / Lajmet / Gjukanoviq: Serbia dëshiron ta sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës me projektin serbo-madh
Gjukanoviq: Serbia dëshiron ta sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës me projektin serbo-madh

Gjukanoviq: Serbia dëshiron ta sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës me projektin serbo-madh

Projekti serbo-madh është ringjallur. Ai projekt synon që Serbisë t’ia sigurojë njëfarë kompensimi për humbjen e Kosovës dhe natyrisht se Mali i Zi është caku i parë i nacionalizmit serbo-madh, ka thënë kryetari i Malit të Zi, Milo Gjukanoviq për televizionin publik austriak, ORF TV. Ai ka thënë se partia e tij, DPS, i ka pranuar rezultatet jozyrtare zgjedhore, duke ua uruar fitoren rivalëve. Sipas tij, Ballkani nuk mund t’a përforcojë vetë stabilitetin, duke pasur nevojë për Bashkimin Evropian dhe NATO-n. E në anën tjetër, si ka thënë kryetari malazez për televizionin austriak, është politika e nacionalizmit ekstrem, ajo që në vitet nëntëdhjetë solli luftëra. Gjukanoviqi thotë se porositë e tilla nga Moska u kanë dhënë zemër politikave të kahmotshme në rajon.

Kontrolloni gjithashtu

Kadri Veseli: Në zgjedhjet e ardhshme lista e kandidatëve të PDK-së do të përshijë më shumë të rinj

Kadri Veseli: Në zgjedhjet e ardhshme lista e kandidatëve të PDK-së do të përshijë më shumë të rinj

Kryetari i PDK-së, Kadri Veseli gjatë takimit me të rinjtë në Kaçanik, ka thënë se ...