KEK
Fillimi / Lajmet / Gjykata Kushtetuese në Shqipëri shqyrton sot kërkesën e Partisë Demokratike
Gjykata Kushtetuese në Shqipëri

Gjykata Kushtetuese në Shqipëri shqyrton sot kërkesën e Partisë Demokratike

Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë shqyrton sot kërkesën e Partisë Demokratike për shpalljen antikushtetues të ligjit “Për rivlerësimin e gjyqtarëve dhe prokurorëve”, i njohur ndryshe si ligji i Vettingut. Gjithashtu, ankimimi i opozitës, i depozituar më 5 tetor, kërkon dhe pezullimin e ligjit, deri në marrjen e një vendimi nga ana e Gjykatës. Në seancën e sotme pritet që PD dhe Kuvendi të paraqesin argumentet ‘pro’ dhe ‘kundër’ ligjit në fjalë, i miratuar me 30 gusht ne parlament, vetëm me votat e maxhorancës.Megjithatë, nuk pritet të ketë një vendim përfundimtar, para ardhjes se Opinionit të Komisionit të Venecias, të cilit i është drejtuar per marrje mendimi Gjykata Kushtetuese. Kjo e fundit më 25 tetor vendosi të pezullojë zbatimin e ligjit të Vettingut, duke çuar praktikisht në bllokimin e reformës në drejtësi.

Kontrolloni gjithashtu

Antony Blinken:

Antony Blinken: Marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara dhe Kinës janë sprova “më e madhe gjeopolike” e shekullit

Sekretari amerikan i Shtetit, Antony Blinken, deklaroi të mërkurën se marrëdhëniet mes Shteteve të Bashkuara ...