Greqia, Franca, Italia dhe Hungaria kërkojnë të rishikohen sanksionet tregtare kundër Moskës

Greqia, Franca, Italia dhe Hungaria kërkojnë të rishikohen sanksionet tregtare kundër Moskës

Edhe pse vendet anëtare të NATO-s në samitin e Aleancës, që u mbajt  në Varshavë kanë deklaruar se është e nevojshme të çohet një mesazh i fuqishëm drejt Moskës në lidhje me qëndrimin e saj ndaj vendeve të Evropës lindore, kryeministri grek Aleksis Cipras ka kërkuar në fjalimin e tij bashkëpunim me Vladimir Putin. Lajmin e ka  publikuar  në një artikull të orëve të fundit gazeta  britanike “Financial Times”, e cila thekson se Cipras, në kontrast me të tjerët, ka thënë se ishte koha për t’i dhënë fund konfrontimit me Rusinë. Sipas shtypit grek, ky qëndrim i Cipras është kritikuar në takimin prej më se 30 minutash që ai ka pasur me kryetarin amerikan.  Kur kryeministri grek ka deklaruar se, “duhet të mbarojë sa më shpejt lufta në Siri”, ai ka marrë përgjigjen e Obamës se, “për këtë duhet të na ndihmojë miku yt Putin”. Gjithashtu, artikulli citon deklaratën e presidentit francez Fransua Hollande, sipas të cilit Rusia duhet të trajtohet si një “partner” dhe jo si një kundërshtar, si dhe qëndrimeve të Greqisë, Italisë dhe Hungarisë që kërkojnë të rishikohen përsëri sanksionet tregtare të vendosura kundër Moskës.

Kontrolloni gjithashtu

Blerta Deliu-Kodra

Blerta Deliu, kritikon ministren e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për pjesëmarrje në fushatën zgjedhore në Maqedoninë e Veriut

Deputetja e PDK-së, Blerta Deliu, ka kritikuar ministren e  Drejtësisë, Albulena Haxhiu, për pjesëmarrjen e …