Fillimi / Lajmet / Hamid Dabashi: Në çdo shoqëri të civilizuar, Xhon Bolton do të ndiqej penalisht për krime kundër njerëzimit
Hamid Dabashi: Në çdo shoqëri të civilizuar, Xhon Bolton do të ndiqej penalisht për krime kundër njerëzimit

Hamid Dabashi: Në çdo shoqëri të civilizuar, Xhon Bolton do të ndiqej penalisht për krime kundër njerëzimit

John Bolton është një njeri i sëmurë … Ai është një njeri i lig. Ai është një njeri jo tërheqës. Unë besoj se mëlçia e John Bolton ishte e sëmurë. Megjithatë, ai nuk di asgjë rreth sëmundjes dhe nuk e di me siguri se çfarë po ha.

Ju po mendoi se unë përdora fjalinë e parë të kryeveprës të Fjodor Dostojevskit nga romani “Shënimet nga nëntoka”, botuar në vitin  1864. Që kur kam dëgjuar se John Bolton, një tjetër luftënxitës, është vendosur në një pozicion të pushtetit në Shtëpinë e Bardhë – Shtëpinë më të rrezikshme në planetin tokë, jam ndjerë i tmerruar nga ideja, dhe jam i hutuar se si ta trajtoj këtë lajm më të fundit, apokaliptik. Opsioni i vetëm, e vetmja fjali qetësues që unë mund të gjej në këto segmente ndodhet në librin:  “Shënime nga nëntoka”. Unë nuk kam asnjë ide nëse  “hetimet ruse vlejnë  për letërsinë ruse, dhe se ju duhet të lidheni me tema të tilla letrare në përpjekje për të depërtuar deri te problemet tona. Kështu që unë besoj se John Bolton ka një sëmundje të rëndë të mëlçisë, dhe ai dëshiron që t’ i përkeqësohet.

Është e pamundur për ta kuptuar helmin që është duke u gatuar në një mendje të përdredhur, në një shpirt me probleme mendore si John Bolton, Steve Bannon, ose Sebastian Gorka, pa thirrur në ndihmë një njeriu nga  në film, poezi, metafizikë, mitologji, apo nga karakteret nëpër  karikatura. Ju duhet të përjetoni karakterin e terrorit helmues  dhe ide të shtrembëruara të këtij njeriu.  Në çdo shoqëri tjetër normale të civilizuar, Xhon Bolton do të arrestohej  dhe do të  ndiqej penalisht për krime kundër njerëzimit për rolin e tij vrastar në luftën e Irakut, duhej ta kishin veshur me forcë këmishën e të marrit dhe ta kishin vendosur në një institucion për të sëmurët mendorë. Por ky nuk është rasti në Shtetet e Bashkuara. Në SHBA, ai u vendos në zyrat më të larta të besimit, për të këshilluar sharlatanin  e tyre të çmendur, të cilin  amerikanët e kanë zgjedhur për kryetar të vendit të tyre… ( Pjesë nga një analizë e gjatë e botuar në Al-Xhazira)

Kontrolloni gjithashtu

Shtatë raste të reja me virusion korona, një rast i vdekjes dhe 199 qytetarë janë shëruar gjatë 24 orëve

Sot nuk u shënua një rast i vdekjes nga virusi korona, janë paraqitur 20 raste të reja, janë shëruar 31 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë, duke u mbështetur në të dhënat zyrtare të Institutit të Shëndetësisë Publike  ...