kek
MIT
Airport Adem Jashari
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Hashim Thaçi: Në takimin me kryetarin serb, Vuçiq do të bëj përpjekje maksimale për t’i afruar qëndrimet
Thaci - Vucic

Hashim Thaçi: Në takimin me kryetarin serb, Vuçiq do të bëj përpjekje maksimale për t’i afruar qëndrimet

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi ka thënë se gjatë takimit, në Bruksel,  me kryetarin  serb Aleksandar Vuçiq do të bëjë përpjekje maksimale që të përafrojë qëndrimet me Serbinë për arritjen e një marrëveshjeje përfundimtare, ligjërisht obliguese. Pak para këtij takimi në Bruksel, Thaçi ka thënë se me marrëveshje gjithëpërfshirëse nënkupton njohje reciproke dhe anëtarësimin e Kosovës në Organizatën e Kombeve të Bashkuara. Thaçi ka ripërsëritur se dialogu nuk do të jetë i lehtë dhe se ka pengesa deri në arritjen e kësaj marrëveshje, por ajo  është mundësia më e mirë për të ardhmen evropiane të të dyja  vendeve. Është mundësi e radhës e organizuar nga Federica Mogherini, Bashkimi Evropian me mbështetjen e Amerikës”, ka thënë Thaçi para gazetarëve para hyrjes në takim. Edhe kryetari i Serbisë ka paralajmëruar se bisedimet nuk do të jenë të lehta, as të favorshme për Serbinë, por ka saktësuar se më mirë është të bisedohet 100 vjet sesa të luftohet një ditë.

Kontrolloni gjithashtu

Xhavit Haliti: Driton Selmanajn ta njohë opinioni si politikan të besueshëm për opinionin, për vlerësimet politike, jo si opinionist i paguar

Xhavit Haliti: Nuk është mirë të gëzohet dikush për ata që kanë luftuar e që janë të detyruar të shkojnë në burg

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, iu kundërpërgjigjur liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, i ...