MIT KS
Fillimi / Lajmet / Hoxhaj thotë se kishat, xhamitë dhe objektet tjera të trashëgimisë kulturore i takojnë Kosovës dhe qytetarëve të saj
Hoxhaj: Përpos mosbesimit, ka edhe një kulturë të ikjes nga përgjegjësia nga Lëvizja Vetëvendosje dhe LDK

Hoxhaj thotë se kishat, xhamitë dhe objektet tjera të trashëgimisë kulturore i takojnë Kosovës dhe qytetarëve të saj

Zëvendëskryeministri në detyrë i Kosovës, Enver Hoxhaj, ka reaguar ndaj deklarimeve të ministrit të Kulturës së Serbisë, Vladan Vukosaleviq, i cili e kishte quajtur ‘provokim’ një liturgji të mbajtur kohë më parë në një kishë katolike në Novobërdë. “Obsesioni i Serbisë për të përvetësuar gjithçka e ka bërë atë shkaktare të sa e sa luftërave e konflikteve në Ballkan! Politika serbe në lojërat e veta karshi shqiptarëve të Kosovës shpesh i ka përfshirë edhe njerëzit e shkencës, duke manipuluar me faktet. S’do mend se në shekullin e 14 e 15 prej kur daton Kisha e Novobërdës nuk kishim të bënim me kombe të krijuara, kështu që përvetësimi i saj si ‘serbe’ është qesharak! Kishat, xhamitë, objektet tjera të trashëgimisë kulturore, historike e fetare të Kosovës i takojnë Kosovës dhe qytetarëve të saj! Politizimi i kulturës, shkencës, historisë, sot, është lojë qesharake e absurde që bën Serbia! Kosova është fakt i kryer!”, ka shkruar ai.

Kontrolloni gjithashtu

Murati

Valon Murati: Thirrja për mosrespektim të vendimit të Gjykatës Kushtetuese, është thirrje për anarki

Kryetari i Lëvizjes për Bashkim, Valon Murati, thotë se thirrja për mosrespektim të vendimit të ...