tv dielli
MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / IKShP: Kosova është e rrezikuar njësoj si nga shtetet e tjera nga virusi që tashmë ka prekur Evropën
Rreth 700 persona gjatë një viti në Kosovë diagnostifikohen me kancer të mushkërive, si shkak i duhanpirjës

IKShP: Kosova është e rrezikuar njësoj si nga shtetet e tjera nga virusi që tashmë ka prekur Evropën

Virusi i cili tashmë ka prekur Evropën, mund të përhapet edhe në Kosovë. Për shkak të gjendjes alarmante dhe numrit të madh të të prekurve, institucionet shëndetësore në vend janë bërë gati. Drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike, Naser Ramadani, thotë se Kosova është e rrezikuar njësoj si nga shtetet e tjera. E kjo është arsyeja pse IKShP-ja nga 31 dhjetori është në gjendje gatishmërie. Në nivel gatishmërie po qëndron edhe një staf mjekësor në Aeroportin Ndërkombëtar të Prishtinës, Adem Jashari. Tutje, IKShP pas situatës në Kinë ka dalë me rekomandime për t’i parandaluar rastet me virus në Kosovë. “Çdo rast i dyshimtë i sëmundjes duhet të raportohet nga Kujdesi Parësor Shëndetësor dhe institucionet tjera shëndetësore publike dhe private”, thuhet në njoftimin e IKShP-së.

Kontrolloni gjithashtu

Qeveria e Kosovës bënë të ditur se sot do të mblidhet por nuk ka dhënë detaje për rendin e ditës

Qeveria e Kosovës bënë të ditur se sot do të mblidhet por nuk ka dhënë detaje për rendin e ditës

Përmes një njoftimi për media, Zyra e Kryeministrit të Republikës së Kosovës, ka bërë të ...