KEK
Fillimi / Lajmet / Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka arritur në disa rezultate të tjera të cilësisë së ujit, në Deçan

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka arritur në disa rezultate të tjera të cilësisë së ujit, në Deçan

Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik të Kosovës ka arritur në disa rezultate të tjera sa i përket cilësisë së ujit në komunën e Deçanit, ku shumë qytetarë të kësaj treve të vendit u helmuan nga uji i pijes. IKShPK-ja ka kryer edhe disa analiza shtesë, ku në kanë rezultuar disa baktere jo patogjene që japin indikacion për kontaminim të ujit të pijshëm. Instituti gjithashtu ka bërë me dije se në kaptazhën e Drenocit janë izoluar vlera të shtuara të baktereve koliforme. Në vazhdën e hulumtimit epidemiologjik në terren ekipet e IKShPK kanë vazhduar kërkimin e shkaktarit të shpërthimit epidemik në komunën e Deçanit.

Kontrolloni gjithashtu

Konfirmohen 920 raste të reja me virusin korona, 1.698 qytetarë shërohen ndërsa 28 të infektuar vdesin

10 viktima dhe 173 qytetar të infektuar gjatë 24 orëve të fundit

Duke u bazuar në të dhënat e Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, Ministria ...