Fillimi / Lajmet / Isa Mustafa: Platforma për Dialogun me Serbinë nuk ka përcaktim direkt për territorin dhe sovranitetin e Kosovës
Isa Mustafa, thotë se njëherë nuk do të ketë takim me liderin e Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti

Isa Mustafa: Platforma për Dialogun me Serbinë nuk ka përcaktim direkt për territorin dhe sovranitetin e Kosovës

Kreu i LDK-së ka thënë se kanë vërejtje në përmbajtje të platformës së votuar nga Kuvendi i Kosovës për dialogun me Serbinë. Sipas tij, kjo platformë nuk ka përcaktim direkt në çështjen për të cilën edhe është hartuar: territorin dhe sovranitetin e Kosovës. Mustafa tha se në Platformë parafrazohet Kushtetuta e Kosovës e, sipas tij, në një rast të tillë atëherë nuk të nevojitet fare Platforma meqë mund t’i referohen direkt Kushtetutës.“E dyta pastaj është përbërja e Ekipit Negociator”, shtoi ai. Ndonëse roli i opozitës është i rëndësishëm në dialog, Mustafa tha se nuk u takon grupeve opozitare që të ulen e të diskutojnë në Bruksel. Për këtë, tha Mustafa, është qeveria.“Mendoj se roli ynë si opozitë është që të jemi pjesë e procesit por jo te ulemi në Bruksel sepse atje shtetin e përfaqëson qeveria”, ka thënë ai.

Kontrolloni gjithashtu

Elmi Reçica qëndroi në Gjenevë të Zvicrës, në nismën e PDK-së për hapjen e nëndegëve kudo ku jetojnë shqiptarët, në mërgim

Elmi Reçica qëndroi në Gjenevë të Zvicrës, në nismën e PDK-së për hapjen e nëndegëve kudo ku jetojnë shqiptarët, në mërgim

Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Elmi Reçica,  ka qëndruar për vizitë në Gjenevë të ...