Italia do të jetë shteti i dytë pas Britanisë së Madhe që do të largohet nga Bashkimi Evropian

Italia do të jetë shteti i dytë pas Britanisë së Madhe që do të largohet nga Bashkimi Evropian

Referendumi i organizuar në Itali, për të qëndruar apo për të mbetur në BE, bëri që Italia të jetë shteti i dytë i fortë i Evropës, i cili  do të largohet nga Unionin pas daljes së Britanisë së Madhe. Fitorja  e Donald Trumpit  në Amerikë dhe ngritjen e Frontit Nacional në Francë po e qojnë Bashkimin Evropian drejt shpërbërjes së shpejtë. Një valë nacionaliste e ka pushtuar botën perëndimore dhe pikërisht nga këto forca erdhën përgëzimet e para për italianët. Marine le Pen, kreu i Frontit Nacional në Francë uroi me një mesazh homologët e saj anti emigracion në Itali. Lega Nord që është në frontin fitues konstaton se italianët mohuan Bashkimin Evropian dhe kryeministrin e tyre Matteo Renzi. Duhet ta dëgjojmë këtë etje të kombeve për liri, shkroi Le Pen. Ndërsa nacionalizmit rritet referendumi italian ishte një tjetër goditje për Evropën. Matteo Renzi ishte kryeministri i vetëm që kishte mbetur në Evropë që mbështeste të ardhmen e BE-së. Angela Merkel është shumë e zënë duke menaxhuar kriza, ndërsa Franca po magjepset nga euroskeptikët e Frontit Nacional.

Kontrolloni gjithashtu

Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron për një vizitë zyrtare, në Azerbajxhan

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në kuadër të vizitës në Azerjbajxhan,  u takua  me kryetarin …