Binali Yildirim

Kryeministri turk Binali Jëlldërëm do të qëndrojë për një vizitë zyrtare në Rusi

Mediet në Turqi bëjnë të ditur se kryeministri i këtij vendi, Binali Jëlldërëm shkon për  për një vizitë zyrtare në Rusi. Ai do të pritet në takim nga homologu i tij rus, Dmitri Medvedev, ndërsa ende nuk është paralajmëruar edhe një takim i mundshëm me presidentin rus, Vladimir Putin. Gjatë diskutimit të çështjeve të bashkëpunimit dypalësh, tregtisë dhe turizmit, të cilat janë parashikuar në programin e vizitës, mund të shndërrohet në temë qendrore mënyra e pagesës në tregtinë ndërmjet dy vendeve me rubla dhe lira turke. Kjo u njoftua të dielën nga presidenti turk Rexhep Taip Erdogan.  “Do të fillojë të paguajë me rubla për çdo gjë që blejmë nga Rusia, kurse rusët për çdo gjë që blejnë nga ne do të paguajnë me lira turke”, – citon gazeta Hurrijet Daily News presidentin Erdogan. Sipas tij, Banka Qendrore e Turqisë i ka dhënë tashmë udhëzimet e duhura.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …