valamobile
kek baneri
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Jens Stoltenberg: Kosova do të përballet me pasoja serioze nëse vazhdon transformimin e FSK-së në ushtri
Stoltenberg

Jens Stoltenberg: Kosova do të përballet me pasoja serioze nëse vazhdon transformimin e FSK-së në ushtri

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg,  i ka  paralajmëruar zyrtarët e lartë të veindit tonë  se do të “përballen me pasoja serioze nëse vazhdojnë transformimin e Forcës së Sigurisë,  në ushtri të Kosovës”. Sipas Stoltenbergut, ky proces po udhëhiqet “në një moment mjaft të papërshtatshëm, pa u respektuar procedurat”. Këto deklarata, kreu i Aleancës Veri-atlantike i bëri në fund të takimit të ministrave të Jashtëm të vendeve anëtare të NATO-s, ku është diskutuar për gjendjen në Ballkanin Perëndimor. “Kjo shkon përtej këshillimeve të shumë zyrtarëve të NATO-s. Dhe, mund të ketë pasoja serioze për integrimin e ardhshëm të Kosovës në proceset euroatlantike”, tha Stoltenberg. Autoritetet e Kosovës kanë paralajmëruar transformimin e Forcës së Sigurisë së Kosovës në ushtri përmes tri ligjeve që pritet të miratohen në Kuvend më 14 dhjetor. Lidhur me këto synime, kreu i NATO-s tërhoqi vërejtjen se nëse një gjë e tilë ndodh, atëherë “NATO-ja do ta shqyrtojë angazhimin e saj rreth Kosovës”. I pyetur se për çfarë pasojash bëhet fjalë, Stoltenberg tha se vendimet i takojnë Këshillit të Aleancës Veriatlantike, si organi më i lartë i NATO-s.

Kontrolloni gjithashtu

Pëllumb Xhufi

Pëllumb Xhufi: Edi Rama në formë të papërshtatshme, provokative e jo serioze është duke i trajtuar studentët

Historiani dhe analisti i mirënjohur Pëllumb Xhufi  konsideron se kryeministri Edi Rama i mëshon gjithnjë ...