kek
tv dielli
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Josep Borrell ka biseduar ndaras me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrin, Albin Kurti dhe kryetarin e Serbisë, Vuçiq
Thaçi - Borell

Josep Borrell ka biseduar ndaras me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrin, Albin Kurti dhe kryetarin e Serbisë, Vuçiq

Përfaqësuesi i lartë i BE-së, Josep Borrell, ka biseduar  ndaras me kryetarin e Kosovës, Hashim Thaçi, kryeministrin Albin Kurti dhe me kryetarin  e Serbisë, Aleksandër Vuçiq, në vazhdimësi të  bisedave që ai kishte me ta gjatë vizitës në Beograd dhe në Prishtinë në muajin  janar. Njoftimi është dhënë nga zyra e tij ku shtohet se ai ka diskutuar me ta për caktimin e një përfaqësuesi special për dialogun dhe Ballkanin Perëndimor. “Përfaqësuesi i lartë nënvizoi rëndësinë që reflekton për BE-në dhe atë personalisht që të emërohet një zyrtar në këtë pozitë e që ndikon në stabilitetin dhe progresin e këtij rajon drejt rrugës në BE. Josep Borrell ka rikonfirmuar se ai personalisht është i angazhuar fuqishëm që të përkrah perspektivën evropiane të Ballkanit Perëndimor dhe të luajë rolin e tij si lehtësues i dialogut Beograd – Prishtinë”, thuhet në njoftimin e Zyrës së Borrellit.

Kontrolloni gjithashtu

Eurodeputetët kërkojnë kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën, marrë parasysh krizën politike në Prishtinë

Eurodeputetët kërkojnë kërkojnë liberalizimin e vizave për Kosovën, marrë parasysh krizën politike në Prishtinë

Zyra për shtyp e Parlamentit Evropian, i cili në rrethanat e krizës së pandemisë punon ...