Fillimi / Lajmet / Ka ndërruar jetë, Emine Krasniqi, anëtare e NDSH-së, e njohur si “Marigona e Kosovës”
Ka ndërruar jetë, Emine Krasniqi, anëtare e NDSH-së, e njohur si “Marigona e Kosovës”

Ka ndërruar jetë, Emine Krasniqi, anëtare e NDSH-së, e njohur si “Marigona e Kosovës”

Veprimtarja e Lëvizjes Nacional Demokratike Shqiptare, Emine Krasniqi, në vitin 1948 qëndisi flamurin kombëtar, i cili shfaqej në aktivitet e kësaj Lëvizjeje, por serbët i ranë në gjurmë dhe nuk lejuan që ky flamur të valëvitej në Kosovë. Ajo ishte keqtrajtuar  dhe ishte mbajtur në  burg nga regjimi serb i asaj kohe, derisa luftonte për idealin e Bashkimi Kombëtar. Varrimi i të ndjerës bëhet sot në orën 13:00, në varrezat e Prishtinës.

Kontrolloni gjithashtu

Krasniqi: 28 Nëntori është festë shumëdimensionale për shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka vizituar godinën e Lidhjes Shqiptare të ...