KEK
Fillimi / Lajmet / KFOR-i rrit masat e sigurisë përreth Kompleksit të Manastirit të Deçanit
KFOR

KFOR-i rrit masat e sigurisë përreth Kompleksit të Manastirit të Deçanit

Burimet nga terreni bëjnë të ditur se forcat e KFOR-it   kanë shtuar masat e sigurisë përreth Manastirit të Deçanit. Kjo masë sigurie është marrë me qëllim të jetësimit të vendimi të Gjykatës Kushtetuese të Kosovës, që ia ka falur këtij Manastiri 23 hektarë tokë, të cilat 20 vjet më parë ia kishte dhuruar regjimi antishqiptar i kryevrastarit serb Slobodan Milosheviq.  Fakti se autoritetet e komunës dhe qytetarët e kësaj ane kanë marrë vendim për të mos lejuar tjetërsimin e pronave, ka alarmuar edhe forcat e KFOR-it, të cilat menjëherë kanë rritur sigurinë përreth Manastirit.

Kontrolloni gjithashtu

Ministria e Ekonomisë dhe Ambientit nënshkruan marrëveshje me Fondacionin e Milleniumit të Kosovës për kualitet të ajrit

MEA nënshkruan marrëveshje me Fondacionin e Milleniumit të Kosovës për kualitet të ajrit

Në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit sot u nënshkrua një Marrëveshje Mirëkuptimi mes ministrisë dhe ...