KEK
Fillimi / Lajmet / Konjufca: Opozita vazhdon ta kundërshtojnë themelimin e asociacionit të komunave serbe
Ministri i Jashtëm, Glauk Konjufca kërkon që të shtyhet për vitin e ardhshëm aplikimi për anëtarësimin e Kosovës në Interpol

Konjufca: Opozita vazhdon ta kundërshtojnë themelimin e asociacionit të komunave serbe

Shefi i grupit parlamentar i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka deklaruar se partitë opozitare do të vazhdojnë edhe më tutje ta kundërshtojnë themelimin e asociacionit të komunave serbe. Ai i ka deklaruar gazetës Epoka e Re se organizimi i opozitës për ta kundërshtuar këtë asociacion dhe vendimi i Gjykatës Kushtetuese kanë ndikuar në shtyrjen e përpilimit të statutit të asociacionit të komunave serbe. Të drejtat e serbëve në Kosovë duhet të kenë horizont në planin e Ahtisarit dhe asgjë më shumë se kaq. Plani i Ahtisarit, në kuptimin territorial, nuk shkon përtej komunave. Qëndrimi i Kosovës duhet të jetë i qartë se për serbët nuk duhet të ketë asgjë më shumë se komunë, ka theksuar shefi I grupit parlamentar të Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca.

Kontrolloni gjithashtu

Sot bëhen 52 vjet nga shpërthimi i demonstratave shqiptare të vitit 1968 që kërkoheshin të drejta dhe barazi

52 vjet nga shpërthimi i demonstratave shqiptare të vitit 1968 në të cilat kërkoheshin të drejta dhe barazi

Sot janë bërë 52 vjet nga demonstratat shqiptare të vitit 1968 në Kosovë, të cilës ...