MIT
tv dielli
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Kosnett: SHBA-të e mbështesin procesin e dialogut i cili synon një marrëveshje gjithëpërfshirëse Kosovë – Serbi
Kosnett: SHBA-të e mbështesin procesin e dialogut i cili synon një marrëveshje gjithëpërfshirëse Kosovë - Serbi

Kosnett: SHBA-të e mbështesin procesin e dialogut i cili synon një marrëveshje gjithëpërfshirëse Kosovë – Serbi

Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Philipp Kosnett ka thënë të mërkurën në Mitrovicë se Kosova është shtet i pavarur dhe i tillë do të mbetet. Diplomati amerikan tha gjithashtu se SHBA mbështet fuqimisht procesin aktual të dialogut të udhëhequr nga BE, i cili synon një marrëveshje gjithëpërfshirëse midis Kosovës dhe Serbisë. Ai shtoi se pret që taksa ndaj mallrave që importohen nga Serbia në Kosovë të hiqet. Kosnett gjithashtu ka pohuar se ka bashkëpunim të ngushtë dhe të hapur midis ambasadës amerikane në Kosovë, të dërguarit special të presidentit Trump për dialogun, Richard Grenell, Përfaqësuesit Specialt ë SHBA-ve për Ballkanin Perëndimor, Matthew Palmer dhe mes ambasadorëve të QUINT-it.

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj thotë se në këtë situatë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Haradinaj: Në këtë kohë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Kryetari në detyrë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit me kryetarin ...