Kryetari i Turqisë Erdogan, premtoi mbështetje për Kosovën në anëtarësimin e saj në Këshillin e Evropës, në BE e në NATO

Kryeministri Albin Kurti, ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryetarin e Turqisë, Rexhep Tayyip Erdoan

Kryeministri Kurti, përmes një bisede telefonike  i shprehu edhe njëherë ngushëllime kryetarit të Turqisë, Rexhep Tajip Erdoan, e përmes tij, familjarëve të viktimave të tërmetit dhe mbarë popullit të Turqisë. Ai e  falënderoi kryetarin  Erdoğan, veçmas  për mikpritjen zemërgjerë në Stamboll me datën 3 shkurt. Kryeministri Kurti tha se Kosova është vend jo i madh por me zemër të madhe, që ka dëshmuar bujari ndaj të gjithëve në ditët e tyre të vështira, së fundi edhe ndaj ukrainasve e afganëve. Kosova është dhe gjithmonë do të vazhdojë të qëndrojë pranë shteteve mike në ditët e tyre të vështira, posaçërisht pranë Turqisë, theksoi Kurti. Kryetari i Turqisë Erdoğan falënderoi kryeministrin Kurti për solidarizim të plotë me shtetin dhe popullin Turqisë, e cila po kalon fatkeqësinë më të rëndë në këtë shekull. U bisedua edhe për takimin e fundit në Bruksel për normalizimin e marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Erdoğan përshëndeti rezultatin e arritur, duke shprehur mbështetjen e tij kryeministrit Kurti dhe gatishmërinë për të ndihmuar Kosovën në këtë proces.

Kontrolloni gjithashtu

Amerika dhe Bashkimi Evropian presin që më së largu sot të arrihet një marrëveshje për qetësim të situatës në veriun e Kosovës

Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe Bashkimi Evropian presin që sot  të arrihet një marrëveshja …