Kryeministri Haradinaj: Rrëfimi i Vasfije Krasniqit është pasqyra më reale e përjetimeve tragjike të popullit tonë

Kryeministri Haradinaj: Rrëfimi i Vasfije Krasniqit është pasqyra më reale e përjetimeve tragjike të popullit tonë

Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj e ka pritur sot në një takim Vasfije Krasniqin viktimë e dhunës seksuale nga forcat policore e ushtarake serbe gjatë luftës në Kosovë. Më këtë rast ai ka thënë se rrëfimi i saj është pasqyra më reale e përjetimeve tragjike të popullit tonë, është shtysë e fuqishme për ngadhënjimin e drejtësisë. “Vasfije Krasniqi, mposhti heshtjen dhe u kryengrit kundër aktit më çnjerëzor, duke u bërë model i shoqërisë sonë për të guxuar. Ajo i dha zë të vërtetës dhe forcë për të dëshmuar të gjitha viktimave të dhunës seksuale gjatë luftës. Rrëfimi i saj, si pasqyra më reale e përjetimeve tragjike të popullit tonë, është shtysë e fuqishme për ngadhënjimin e drejtësisë dhe që ta njoh bota të vërtetën e Kosovës. Mëngjesin e sotëm, këtë grua të jashtëzakonshme, e përgëzova për guximin e përmasave heroike. Të gjitha viktimat e dhunës seksuale gjatë luftës e kanë tërë mbështetjen tonë dhe asnjëherë nuk duhet të ndihen të vetme në këtë betejë për drejtësi”, ka shkruar Haradinaj.

Kontrolloni gjithashtu

KFOR-i ka bërë të ditur se ndodhen në Banjskë dhe se janë të gatshëm të përgjigjen nëse shfaqet nevoja

KFOR-i ka bërë të ditur se janë në gjendje gatishmërie dhe të gatshëm për të …