Airport Adem Jashari
kek
tv dielli
MIT
Fillimi / Lajmet / Kryetari, Emmanuel Macron, i kushtëzon Shqipërisë miratimin për hapjen e negociatave, me riatdhesimin azilkërkuesve nga Franca
Macron

Kryetari, Emmanuel Macron, i kushtëzon Shqipërisë miratimin për hapjen e negociatave, me riatdhesimin azilkërkuesve nga Franca

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron, kushtëzon  miratimin për hapjen e negociatave vetëm nëse Shqipëria nënshkruan një dokument për riatdhesimin e të gjithë azilkërkuesve nga Franca. Këto janë raportet që qarkullojnë orët e fundit në mediat europiane dhe rajonale e që kanë ngritur jo pak shqetësim për qëndrimin e Francës ndaj Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në prag të samitit të marsit. Një zyrtar i lartë europian, duke folur në kushte anonimiteti ka zbuluar se Franca nuk është mjaftuar vetëm me ndryshimin e metodologjisë së zgjerimit, por ka vendosur si kusht edhe zgjidhjen e çështjes së azilkërkuesve. Franca ka vënë si kusht për të tërhequr veton ndaj negociatave me Shqipërinë riatdhesimin e të gjithë azilkërkuesve nga vendi i vogël i Ballkanit Perëndimor. “Zyrtarë të lartë në Bruksel bëjnë të ditur se Parisi pritet të kërkojë nënshkrimin e një dokumenti dypalësh për rikthimin e azilkërkuesve në vendin e tyre.  Kushtëzimit iu ka  bashkuar edhe Holanda, e cila po ashtu kërkon që qeveria shqiptare të riatdhesojë azilkërkuesit.

Kontrolloni gjithashtu

Shpejtim Bulliqi: Llapjanët janë lodhur nga keqqeverisja e LDK-së, Vetëvendosje do t’i fitojmë zgjedhjet në Besianë

Shpejtim Bulliqi: Llapjanët janë lodhur nga keqqeverisja e LDK-së, Vetëvendosje do t’i fitojmë zgjedhjet në Besianë

Kandidati i Lëvizjes Vetëvendosje për kryetar të komunës së Besianës, Shpejtim Bulliqi, është optimist se ...