MIT
Airport Adem Jashari
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli kërkon nga bizneset japoneze që të vijnë në Kosovë dhe të investojnë
Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli kërkon nga bizneset japoneze që të vijnë në Kosovë dhe të investojnë

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli kërkon nga bizneset japoneze që të vijnë në Kosovë dhe të investojnë

Në vazhdim të vizitës së tij në Tokio, kryekuvendari Veseli, u prit në takim nga Hiroshigo Seko, ministër për Ekonomi, Tregti dhe Industri në Qeverinë japoneze. Ai kërkoi nga bizneset japoneze të vijnë në Kosovë për të hulumtuar mundësitë investive. Nga ana e tij, ministri japonez theksoi se Japonia është e interesuar që bizneset e saj, sidomos markat e njohura të industrisë japoneze, të jenë sa më shumë prezente në Evropë dhe Kosova përbën një fushë të interesimit. Ai tha se tash që do të fillojë punën ambasada japoneze në Prishtinë, mundësitë e komunikimit dhe bashkëpunimit do të jenë shumë herë më të mëdha. Veseli e ka përmendur sektorin e teknologjisë së informacionit, si një sektor në të cilin ekziston një potencial i madh bashkëpunimi midis dy vendeve. Të dy bashkëbiseduesit ranë dakord që në të ardhmen e afërt të ndodhin vizita reciproke të delegacioneve nga fusha e bizneseve, në mënyrë që bashkëpunimi të fillojë me hapa konkretë.

Kontrolloni gjithashtu

Xhavit Haliti: Driton Selmanajn ta njohë opinioni si politikan të besueshëm për opinionin, për vlerësimet politike, jo si opinionist i paguar

Xhavit Haliti: Nuk është mirë të gëzohet dikush për ata që kanë luftuar e që janë të detyruar të shkojnë në burg

Nënkryetari i Kuvendit të Kosovës, Xhavit Haliti, iu kundërpërgjigjur liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurtit, i ...