Kuvendi i Kosovës e vazhdon edhe sot seancën e debatit parlamentar lidhur me menaxhimin e pandemisë

Kuvendi po e vazhdon debatin për dialogun e Kosovës me Serbinë.

Kuvendi i Kosovës po e vazhdon debatin për dialogun e Kosovës me Serbinë. Ndonëse fillimisht, Partia Socialdemokrate propozoi një rezolutë, më pas tri partitë opozitare dolën me tri versione të tekstit të rezolutës, që pretendojnë ta miratojnë në Kuvend. Lidhja Demokratike e Kosovës ka propozuar që fillimisht të mbahen zgjedhjet e parakohshme parlamentare, në mënyrë që të fitohet një legjitimitet i plotë përfaqësues. Lëvizja Vetëvendosje, ka propozuar që të ndërpritet formati aktual i dialogut me Serbinë, ngase sipas saj, aktualisht në dialog po negociohen çështjet e brendshme të Kosovës.

Partia Socialdemokrate, e cila ka iniciuar debatin për dialogun dhe ka propozuar rezolutën në Kuvend, kërkon që përgjegjësinë për dialogun ta marrë përsipër Kuvendi i Kosovës.  Me versionet e rezolutave të opozitës nuk janë pajtuar partitë në pushtet, sidomos, PDK-ja dhe AAK-ja, të cilat i kanë dhënë mbështetje Thaçit në rolin prijës në dialog me Serbinë. Ato kanë ftuar opozitën që të bashkohet në procesin final të bisedimeve, përmes krijimit të një ekipi gjithëpërfshirës dhe hartimit të një platforme të përbashkët, si qëndrim zyrtar i Kosovës karshi bisedimeve me Serbinë.

Kontrolloni gjithashtu

Faton Klinaku: Arrestimi i luftëtarit të lirisë, Dritan Goxhaj është bërë për t’i frikësuar njerëzit që e kundërshtojnë një gjykatë politike

Faton Klinaku, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës nuk mund të quhet ndërmarrje e përbashkët kriminale

Faton Klinaku, ushtrues detyre i kryetarit të OVL-UÇK-së, ka deklaruar se Ushtria Çlirimtare e Kosovës …