Airport Adem Jashari
tv dielli
kek
MIT
Fillimi / Kultura / Lahuta shqiptare, Kobyzi i Kazakistanit dhe pianoja bashkohen në natën finale të festivalit “Takimet Muzikore të Dy Botëve”
Lahuta shqiptare, Kobyzi i Kazakistanit dhe pianoja bashkohen në natën finale të festivalit "Takimet Muzikore të Dy Botëve"

Lahuta shqiptare, Kobyzi i Kazakistanit dhe pianoja bashkohen në natën finale të festivalit “Takimet Muzikore të Dy Botëve”

Tre artiste, një nga Shqipëria dhe dy nga Kazakistani,  performuan në natën finale të festivalit të 13-të  në Shkodër, në një mbrëmje që është titulluar “Universi Nomad” dhe që ka bërë bashkë lahutën shqiptare, kobyzin dhe pianon. Dy virtuoze nga Azia Qëndrore, Aigerim Matayeva në piano dhe Aigerim Yersainova Shuster në vegla instrumentale tradicionale, interpretuan sëbashku me rapsoden e lahutës shqiptare, Lumturije Nonaj.

Ato nuk i bashkon vetëm puna artistike, por pasioni dhe dashuria që traditat e vendit të tyre në art, ti trashëgojnë ndër breza. Lumturije Nonaj, është sot e vetmja rapsode që interpreron ende në lahutë, simbolin instrumental të malësorit shqiptar.

Aigerim Yersainova Shuster dhe Aigerim Matayeva, janë dy artiste nga Kazakistani, por që jetojnë dhe punojnë prej vitesh në Francë, ndërsa kanë prekur shumë skena botërore të artit.

Shuster, trashëgoi nga gjyshja traditën e Kobyzit, simbolin instrumental të Kazakistanit që i përketë shekullit të VII dhe që njihet si pararendës i violinës. 17 vite studimi për pesë vegla muzikore tradicionale, do të shoqëronin jetën e saj që nga fëmijëria e hershme, ndërsa prej disa vitesh jeton në Francë dhe bashkëpunon me Festivalin Francez “Univers Nomad”.

Aigerim Matayeva, është sot profesoreshë pianoje në Konservatorin e Parisit, ndërkohë që ka dhënë koncerte në shumë skena botërore si Francë e Zvicër.

Të treja artistet mbushën me emocione mbrëmjen e djeshme sallën e Teatrit “Migjeni”, ku është mbajtur nata e pestë e edicionit të 13-të të Festivalit Ndërkombëtar “Takimet Muzikore te Dy Boteve”.

 Me një eksperincë të gjatë në drejtimin e këtij festivali, ideatorja e tij, Ilda Mara, drejtuese e Organizatës Franko-Shqiptare “Argjiro”, me gjithë modestinë që e karakterizon, pranon se këtë vitë ky festival nuk është i veçantë vetëm pasi ka qenë shumë i suksesshëm, por se kjo finale ka arritur plotësisht misionin e tij, bashkimin e kulturave, artit, trashëgimisë mes Europës dhe Azizë.

Veshja prej malësoreje e Nonaj, tingujt e lahutës, interpretimi brilant i saj, mbajtën të “mbërthyer” me emocione publikun e zgjedhur që kishte mbushur sallën. (Eriola Azizolli)

Kontrolloni gjithashtu

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

Arben Kondi: Në Çamëri, atje ku edhe gurët flasin shqip

 Të vizitosh Çamërinë është emocion dridhërues. Për më tepër që ditët e fundit po flitet ...