Miroslav Lajçak, po qëndron në Romë, me ç’ rast autoritetet italiane i ka njoftuar lidhur me çështjen e negociatave Kosovë-Serbi

Lajçak: Kusht për heqjen e sanksioneve të Kosovës nga BE-ja është dërgimi i projekt Statutit të Asociacionit në Gjykatën Kushtetuese

Emisari i Bashkimit Evropian  për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, ka bërë me dije se pas sulmit në Banjskë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE-së që të hiqen masat ndëshkuese ndaj Kosovës, por kërkesa e tij nuk është përkrahur nga vendet anëtare të BE-së. “Reagimi im i menjëhershëm pas Banjskës ishte thirrja për heqjen e masave për hir solidariteti.. Ai ka bërë me dije se heqja e këtyre masave ndërlidhet me dërgimin e draft-statutit të Asociacionit për shqyrtim në Gjykatën Kushtetuese. “Një nga ato opsione që sigurisht do të konsiderohej si sinjal pozitiv ishte mundësimi i zgjedhjeve të reja të shpejta lokale në veri të Kosovës dhe mënyra më e shpejtë vazhdon të jetë dorëheqja e kryetarëve të komunave. Një sinjal tjetër pozitiv do të ishte dërgimi i Draft Statutit Evropian për themelimin e Asociacionit të komunave me shumicë serbe në Gjykatën Kushtetuese për shqyrtim ligjor. Fatkeqësisht, asnjë nga këto nuk ka ndodhur”, është shprehur Lajçaku.

Kontrolloni gjithashtu

Lajçak

Emisari i BE-së, Miroslav Lajçak, deklaron se Ballkani Perëndimor ka prioritet bashkëpunimin me Mbretërinë e Bashkuar

I dërguari i Bashkimit Europian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, është  shprehur optimist për rëndësinë …