KEK
Fillimi / Lajmet / Lista Serbe bojkoton institucionet e Kosovës, po përgatitet për t’u kthyer në Beograd, në vendin e origjinës
Stojanoviq

Lista Serbe bojkoton institucionet e Kosovës, po përgatitet për t’u kthyer në Beograd, në vendin e origjinës

Lista Serbe nuk do të kthehet në Kuvendin dhe Qeverinë e Kosovës, ka thënë zëvendëskryeministri, Branimir Stojanoviq. Ai në një intervistë për seksionin në gjuhën serbe të Radios Evropa e Lirë, e bën të qartë se Lista Serbe mbetet e përkushtuar në mbrojtjen e interesave të komunitetit serb. Vendimin për bojkotimin e punës së institucioneve qendrore, ky subjekt politik që përfaqësohet me 11 deputetë në Kuvend, e mori nga momenti kur ligjvënësit votuan Ligjin për Trepçën dhe më pas atë për Investimet Strategjike. Stojanoviq thotë se këto dy ligje nuk janë në interesin e serbëve, andaj edhe është marrë vendimi për braktisjen e institucioneve qendrore. Stojanoviq ka shtuar se deputetët serbë nuk do të votojnë për krijimin Ushtrinë e Kosovës.  Ky bojkot i përgjithshëm sigurisht ka për qëllim emigrimin e Listës në vendin e lindje, në Beograd, praj nga ishte katapultuar në Kosovë me pranim të kreut institucional të vendit.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi kërkon miratimin e ndimhës financiare të premtuar për bizneset

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi kërkon miratimin e ndimhës financiare të premtuar për bizneset

Kryetari i Odës Ekonomike të Kosovës, Berat Rukiqi ka thënë se pas vendosjes së masave ...