Brickos

Halit Coka

Lutfi Coka: Politika e Shteti

Ekonomi politike

Njё plagё nё kraharuer,

Nё gjumё klasa punёtore

Lidhur kёmbё e duar.

Hajmedet, pёr ne medet

Hajmedet, pёr ne pёrvjet,

Pёr ne pёrvjet ,pёr ne sivjet.

Prit njё muaj, prit  shumё vjet.

Hajnat coptuan vendin

Njeriun ,trollin e kohёn.

AAAtdheun tokё nё zjarr

Atdheun frymё e mallё.

Ngrihet poshtё, bije nё varr.

Ёshtё arbitёr i kёsaj shoqёrie

Epaskrupullt e vёrbuar,

Drejtёsi  kёtu nuk ka

Politikё e gabuar.

Mbarsur nё botё e vende

Shtruar  lindёn mendime,

Spekullime me prapaskena

Me helmin e gojёs ndyjnё tokёn.

Rezikohet  sovraniteti

Nga politika mashtruse,

Pёr shfrytёzim,jo zhvillim

Me gёnjeshtra mbajnё shtetin.

Ky shtet analfabet

Bёn çdo ditё eksperiment.

Uzurpuar me dituri

Patriotёt i  vret i burgosi .

Qeverisje e habitur

Ekonomia shkon nё kanal,

Teori gjithё gёnjeshtёr

Ky shtet eksperimental.

 Kjo strukturё shtete vasal

Ku gomari bёhet mbret.,

Ushqime shumё vitale

Ҫ’po na gjen o milet.

Gozhda ther mendimin

Artin, shkronjёn e fjalёn.

Thika nё terr ndrin

Ther tё riun,thёr njerin.

Kjo demoktraci

Nё letёr ёshtё  liria,

Degjenerim ,o njerёz

Mashtrohet rinia.

Lufta pёr pushtet

Egёr zhvillohet,

Korrupsioni flagrant

Nё vend shumohet…

Inflacioni te ne

Thonё e ka bota,

Ngrini çmimet,tё kursejmё

Shtёrngo rrypin ,o milet..

Politika çdo gjё vendos

Formalitete me votё.,

Me polici te dera

Njerёzit ankohen kot.

Kёtё qeverisje

Se kupton as gomari,

Ёshte teori fiktive

Frymёn  ta merr sё pari.

Kjo politikё ёshtё si limё

Nё popull zotohet,

S’tё jep asgjё,por tё merr

Birёn e rrypit ,fort shtёrgohet.

 Kjo varfёri e qeverisё

Na ka fut nё siklet.

Kёtё program e ka stёrvitje.

Shtёrngo rrypin ,o milet.!

Pёr rreth ka terrin

Futur nё burg tё thellё.

Jeta rёndohet si zhiva

Duke parё veç skёterrё.

Dritё ёshteё jeta

Si gjallesё mbizotron.

Ҫelin lule ,thahen kёneta,

Vjen njё dite, populli s’duron.

O shqiptarё tё mjerё!

Si lypsa derё mё derё,

Levizi Shqipёria e terё

Pa shtet,pa shpirt pa vlerё.

Pse tё duhet detyra?

Nuk ju duhet puna?

Djersa shfrytёzohet

Pastaj vjen dhuna.!?..

Nё ushqejmё botёn

Mineralet po vidhen.

Pse jo dhe  Ne

Pёr bukёn  po dergjen.

Na prêt dorёn

Kur proteston.

Me duar e hekur

Ta mbyll gojёn e poshtron.

Vriten njerёzit

Porsi kunguj.

Porsi derrat

Grumbuj-grumbuj.

 Vdekje aksidentale

Vrasje me shumё elegancё.

Vdekje nga informaliteti

Vrasje prej tradhetisё.

Djemt e shqipes

Me duar e fletё.

Nё vende tё huaja

Atje kanё metё.

Bijtё e shqipes

Pёr ca dollarё.

Pёr rreth botёs

Si gjynahqarё.

Humbi nderi

Humbi mundi,

U dogj shpirti

U tha truni.

Anё e mbanё

E mbuloi shkrumbi.

Shpinёs sonё i bjen druri.

Na bije druri

Na bije plumbi.

I miri ,kёtu humbi

Humbi dhe trimёrija.

Me kёmbё nё akull

Nje shtet i kalbur.

T çorjeton gati

Me dhёmbё tё hapur.

S’tё njeh politika

Se je njeri i mirё.

Nuk njeh as veten

Nuk shijon as lirinё.

 Kryeministra  pseudopatriot

Patriot me fjalё.

Difiqit nga koka

Na futen nё valё.

I kёnaq paraja

Jetojnё shumё mirё.

Me armiq si varri

Thonё jemi mirё.

Dheu pёrmbi varr,

Ka shumё robёri

Dhe digje nё zjarr

Pёr tё heq zingjirё.

Zogu i shqipes

Me krah  e fletё.

Nёpёr botё

I mjerё ka mbetё.

Zogu i shqipes

Pёr ca dollarё

Pёr rreh bote

Gjysma gjynahqarё.

Asnjёherё e jona

Qeverisje e pabesё.

Pёr tё patur Shqipёri

Duan pushkёn kresё.

Shqipёri dukesh e lirё

Duke pёrcjellё nё  dy

Por jemi nё zingjirё

Pa duar ,pa sy.

Tё  kem njё grushte tё fuqishёm

Kontrolloni gjithashtu

FADIL REXHA: KUR MUNGON LUANI MAJMUNËT BËHEN MBRETËR

Fadil Rexha: LARGIMI NGA VENDLINDJA

Ishte një mëngjes i ftohtë pranvere me bore e shi. Me lot në sy, u …