MIT
mbpzhr 2018
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Mediet serbe i kushtojnë vëmendje paralajmërimit të Kurtit mbi kërkesën e Kosovës për reparacionet e luftës

Mediet serbe i kushtojnë vëmendje paralajmërimit të Kurtit mbi kërkesën e Kosovës për reparacionet e luftës

Mediet serbe i kanë kushtuar vëmendje paralajmërimit të kandidatit për kryeministër, Albin Kurti se Kosova do të kërkoj nga Serbia reparacionet e luftës. Mediet serbe kanë njoftuar se vlera që do të kërkoj Albin Kurti Serbisë për t’ia kompensuar Kosovës dëmet e luftë arrin vlerën e 22 miliard eurove. Ata e kanë quajtur arrogante këtë kërkesë të liderit të Vetëvendosjes, Albin Kurti dhe kanë përkujtuar se kërkesa të tilla kanë paralajmëruar edhe kryeministrat tjerë para tij të Kosovës. Kandidati për kryeministër, Albin Kurti, këto kërksa i shfaqi posa u sigurua që fitoj vota të mjaftueshme për ta krijuar Qeverinë. “Shqiptarët kanë përgatitur një dokument 30 faqësh me 16 pika sipas të cilave kërkojnë dëmshpërblimin. Kjo shumë nuk lidhet vetëm me dëmet e luftës në 1988-1999, por edhe më të tjera më parë ku Serbia shpallet fajtore”, shkruanë në mes tjerash gazeta serbe “Blic”.

Kontrolloni gjithashtu

Kryeshefi ekzekutiv i sekretariatit të KQZ-së, Enis Halimi ka vizituar vendin ku janë helmuar zyrtarët e KQZ-së

Kryeshefi ekzekutiv i sekretariatit të KQZ-së, Enis Halimi ka vizituar vendin ku janë helmuar zyrtarët e KQZ-së

Kryeshefi ekzekutiv i sekretariatit të KQZ-së, Enis Halimi ka vizituar vendin ku janë helmuar zyrtarët ...