kek
mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
Fillimi / Kultura / Mehmet Musa: 1 9 8 1
Demonstratat e vitit 1981

Mehmet Musa: 1 9 8 1

Nje e dy prill 81

eshte shenuar ne histori

Ne Prishtine dhe mbare Kosove

u mbushen rruget plot dasmore

buqet kenga dhe jehona

Rrofsh Kosove sa malet tona

 

Shum puntore te Ramiz Sadikut

zemra e tyre si e celikut

asistent e profesor

u tubuan me dasmor

shum magjistra dhe doktora

ishin lidhur dora dora

motra mjeke e shum te tjere

kishin dale me vdeke me ndere

 

Shum studentë te bashkuar

mbanin ne duar nje flamur

ish flamuri kuq e zi

qe u shpalos sot per liri

 

Erdhen shumë shkolla fillore 

shum parulla i mbanin n´dore

te zhduket terri i borgjezise

te agoi drita e lirise

here pas here trimat thrrasin

duam ketu Adem Demacin

 

C’ eshte kjo gjame qe vjen nga deti

eshte ushtime e nje termeti

nuk eshte gjeme qe vjen nga deti

as ushtime e nje termeti

por eshte zeri i Hydajetit

 

Hipe ne bli te komiteti

ligjeron vella, Hydajeti

po i thrret bijte e shqiptarise

mos t´nenshtrohem qeneve t´Serbise

preje cetnikeve mos t´kem frike

e shpalli Kosoven Republike!!!

 

Kjo  poezi eshte  shkruar ne Isniq, me 14 mars 1982, me rastin e nje e dy prillit.

Botohet  per ndere te pervjetorit te 37-te te  protestave të vitit 1981!

 

Kontrolloni gjithashtu

Ahmet Qeriqi: Në rrugëtimin e tij poetik, Bajram Bekteshi ecën lirshëm, si kalorës i fjalës së lirë

Ahmet Qeriqi: Në rrugëtimin e tij poetik, Bajram Bekteshi ecën lirshëm, si kalorës i fjalës së lirë

Bajram Bekteshi i takon radhës së poetëve të Kosovës, të cilët krijimtarinë e tyre e ...