Memli Krasniqi

Memli Krasniqi pyet Albin Kurtin pse nuk po shkarkohet, Martin Berishaj, pasi ka shumë dyshime për Qeverinë e Kosovës

Kryetari  i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, nëpërmjet një video-mesazhi iu ka  drejtuar kryeministrit, Albin Kurti, lidhur me aferën e raportuar për ambasadorin e Kosovës në Kroaci, Martin Berishaj. Ai i ka drejtuar një varg pyetjesh Kurtit se pse nuk po shkarkohet Berishaj duke përmendur edhe shuma rreth kësaj afere të raportuar të cilat sipas tij ngrehin dyshime për Qeverinë e Kosovës. “Kjo aferë e Martin Berishajt, e raportuar në media ndërkombëtare, ngre dyshime serioze për Qeverinë e Kosovës. Si mund të flitet për respektimin e shtetit të së drejtës, ndërkohë që përfaqësuesit më të lartë të shtetit tonë përfshihen në afera të tilla financiare dhe ata mbrohen nga krerët e shtetit? Si e ndikon ky skandal imazhin e shtetit tonë, tani kur jemi në prag të liberalizimit të vizave dhe kur kemi aplikuar për anëtarësim në Bashkimin Evropian? Kryeministër, pse po heshtë për këtë skandal dhe pse po e mbron kaq shumë bashkëpunëtorin tënd të ngushtë, Ambasadorin Martin Berishaj? Ju keni premtuar se do ta luftoni korrupsionin, e tash ndodheni në mesin e një skandali rajonal të korrupsionit. Po vepron si një struc kryeministër, duke e zhytë kokën në rërë dhe duke pritë që ky problem disi do të kalojë. Por, këtë herë nuk do t’ia dalësh duke heshtur. Qytetarët po e kërkojnë të vërtetën dhe ata meritojnë ta dinë tregimin e plotë për aferën Martin Berishaj”, saktësoi Memli Krasniqi.

Kontrolloni gjithashtu

Milazim Krasniqi: Qeveria Kurti është totalisht e dështuar, ajo nuk di të ballafaqohet me krizat ekonomike, energjetike, arsimore

Milazim Krasniqi: Amerika dhe shtetet që kanë njohur Kosovën, po mbajnë qëndrime joparimore në përdorimin e dinarit

Profesori universitar  dhe analisti, Milazim Krasniqi, duke komentuar zhvillimet e fundit sa i përket Rregullores …