KEK
Fillimi / Lajmet / Merren peng 15 marinarë nga piratët në një anije turke kontejnerësh në brigjet e Nigerisë
Merren peng 15 marinarë nga piratët në një anije turke kontejnerësh në brigjet e Nigerisë

Merren peng 15 marinarë nga piratët në një anije turke kontejnerësh në brigjet e Nigerisë

15 marinarë nga një anije turke kontejnerësh janë rrëmbyer nga piratët në brigjet e Nigerisë. Piratët hipën në anije dhe thyen mbrojtjen. Anija e mallrave ishte me flamur liberian. Gjatë ndërhyrjes një marinar me origjinë nga Azerbajxhani u vra, ndërsa 15 nga 19 të tjerët u morën peng. Mediat turke raportojnë se kryetari Erdogan ka komunikuar dy herë në telefon me kapitenin e anijes, Furkan Yaren, i cili arriti që shpëtonte duke qëndruar në bord pas sulmit. Erdogan deklaroi se përpjekjet për të shpëtuar personelin e rrëmbyer po vazhdojnë intensivisht. Ministri i Jashtëm Mevlüt Çavuşoğlu deklaroi se anija e cila u sulmua nga banditë detarë pranë Nigerisë gjendet në ujërat territorialë të Gabonit dhe se kanë filluar kontaktet e nevojshme me të gjitha vendet për të shpëtuar qytetarët e rrëmbyer turq. Ai deklaroi se anija është e një pronari të huaj dhe me flamur të huaj, por ekuipazhi është siguruar nga një kompani turke.

Kontrolloni gjithashtu

Bekim Jashari: E kemi amanet që ta ruajmë shtetin tonë të cilin e krijuam falë atyre që kanë dhënë jetën për të

Bekim Jashari: E kemi amanet që ta ruajmë shtetin tonë të cilin e krijuam më sakrificën e atyre që e dhanë jetën për të

Kryetari i Skenderajit, Bekim Jashari, tha se e kemi amanet që ta ruajmë e ta ...