Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi, dëshmorë të lirisë, u përkujtuan në 25 vjetorin e rënies heroike

Në 25-vjetorin e rënies heroike të dëshmorëve të lirisë, Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi, në afërsi të Celinës së Rahovecit. Kryetari i komunës së Rahovecit, Smajl Latifi së bashku me familjarë, bashkëluftëtarë, miq e bashkëpunëtorë, bënë homazhe në kujtim të veprës dhe të sakrificës sublime për lirinë e atdheut. “Milaimi dhe Xhevdeti, të dy bashkë, janë gurë të çmuar në muret e kalasë së luftës për çlirimin e atdheut. Ata janë krenaria e fshatit Dejnë, janë shija e veçantë e batalionit tonë, janë rreze drite e trevës së Anadrinit, janë gjaku ynë që as nuk falet, as nuk shkelet. “Stanet e Mullabazit”, në kodrat afër fshatit Celinë, është vendi ku ata u përjetësuan, në mëngjesin e 27 majit 1999. Rënia e tyre, në atë fundmaj, e bëri edhe më të shtrenjtë lirinë e këtij trualli, të cilën UÇK-ja po ia jepte fitores që po afrohej.”- u shpreh kryetari Latifi. Përjetësisht nderime dhe lavdi dëshmorëve Milaim Morina dhe Xhevdet Krasniqi!

Kontrolloni gjithashtu

KFOR-i italian dhuron pajisje teknologjike për SHFMU ’12 Prilli’ në Vërmicë”

Sot, në një ceremoni të veçantë në SHFMU “12 Prilli” në Vërmicë, një donacion i …