kek
MIT
Airport Adem Jashari
tv dielli
Fillimi / Lajmet / Ministri i Jashtëm holandez, Stef Blok thotë se nuk ka ende dritë jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut
Ministri i jashtëm holandez, Stef Blok thotë se nuk ka ende dritë jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ministri i Jashtëm holandez, Stef Blok thotë se nuk ka ende dritë jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Ministri i Jashtëm i Holandës, Stef Blok pas takimit të ministrave të jashtëm të Bashkimit Europian deklaron hapur se nuk ka ende dritë jeshile për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. Tetorin e kaluar, Maqedonia e Veriut dhe Shqipëria pësuan disfatë në ambiciet e tyre evropiane. Drejtuesit e Unionit kundërshtuan hapjen e procesit të pranimit të këtyre vendeve të Ballkanit. Të gjithë pranuan se Maqedonia e Veriut kishte përmbushur premtimet e saj, siç është Marrëveshja e Prespës e nënshkruar me Greqinë, çka solli edhe ndryshimin e emrit, por disa vende të BE-së shprehën dyshime për përparimin e Shqipërisë. Por me sa duket Holanda është ende skeptike për fillimin e bisedimeve me Shqipërinë pasi sipas saj duhet ende më shumë punë për të marrë dritën jeshile nga ky shtet.

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj thotë se në këtë situatë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Haradinaj: Në këtë kohë më mirë do të ishte që Kosova të kishte qeveri të re se sa të shkojë në zgjedhje të reja

Kryetari në detyrë i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, pas takimit me kryetarin ...