mbpzhr 2018
MIT
Airport Adem Jashari
kek
Fillimi / Lajmet / Ministri i Jashtëm i çek, Tomas Petriçek thotë se Qeveria çeke nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj për njohjen e Kosovës
Ministri i Jashtëm i çek, Tomas Petriçek thotë se Qeveria çeke nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj për Kosovën

Ministri i Jashtëm i çek, Tomas Petriçek thotë se Qeveria çeke nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj për njohjen e Kosovës

Ministri i Jashtëm i Republikës së Çekisë, Tomas Petriçek, në një intervistë për Radion Evropa e Lirë ka folur për refuzimin e Shqipërisë dhe të Maqedonisë së Veriut nga Këshilli Evropian, për dialogun Kosovë-Serbi, për ndikimin rus në rajon e të tjera. Ai ka folur edhe për njohjen e Kosovës, dhe deklaratat e kryetarit çek, Millosh Zeman, se do të kërkojë nga Republika Çeke tërheqjen e njohjes së Kosovës. Petriçek thotë se Qeveria çeke nuk e ka ndryshuar qëndrimin e saj. Gjithashtu, ka shtuar se përpiqen të zhvillojnë marrëdhënie korrekte dhe pozitive me Kosovën. Në të njëjtën kohë, ai thotë se Çekia e mbështet edhe dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, për të tejkaluar të kaluarën dhe për të shikuar se si mund të jetojnë së bashku në Evropën e bashkuar.

Kontrolloni gjithashtu

Rexhep Tajip Erdogan

Kryetari i Turqisë, Erdogan, ka paralajmëruar BE-në se mund t’i lirojë nga burgjet anëtarët e të ashtuquajturit Shtet Islamik

Kryetari i Turqisë, Rexhep Tajip Erdogan ka paralajmëruar Bashkimin Evropian e vendi i tij mund ...