Airport Adem Jashari
MIT
kek
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Ministri i Jashtëm i Italisë, Enzo Milanezi zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama dhe Lulzim Bashën
Ministri i Jashtëm i Italisë, Enzo Milanezi zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama dhe Lulzim Bashën

Ministri i Jashtëm i Italisë, Enzo Milanezi zhvilloi një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama dhe Lulzim Bashën

Ministri i jashtëm i Italisë, Enzo Milanezi ka zhvilluar një bisedë telefonike me kryeministrin Edi Rama dhe kryeopozitarin Lulzim Basha, lidhur me 30 qershorin që mazhoranca e njeh si datë për zgjedhjet lokale, ndërsa opozita dhe Presidenca jo. Ai ka folur për “rëndësinë ekstreme për të siguruar respektin absolut për rregullat themelore të demokracisë dhe sundimit të ligjit.” Sa i përket zgjedhjeve të diskutueshme të 30 qershorit, ministri italian ka përsëritur se “pavarësisht divergjencës së vlerësimeve në mesin e forcave politike shqiptare, është thelbësore të shmangen të gjitha format e dhunës dhe të shprehin mendimet dhe qëndrimet e tyre përkatëse në një mënyrë të drejtë demokratike. Ai kërkoi “siguri dhe korrektësi për procesin elektoral në Shqipëri”, i cili do të monitorohet edhe nga një mision ndërkombëtar që udhëhiqet nga OSBE-ODIHR, ku bëjnë pjesë edhe vëzhgues nga Italia.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari Thaçi, ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadorin e Norvegjisë, Per Strand Sjaastad

Kryetari i vendit, Hashim Thaçi ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadorin e Norvegjisë, Per Strand Sjaastad

Kryetari i Kosovës, Hashim Thaçi, ka pritur sot në takim lamtumirës ambasadorin e Norvegjisë, Per ...