Ministri i Mbrojtjes Anton Çuni priti në takim Ministrin e Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku

Ministri i Mbrojtjes, Anton Quni, priti sot në vizitë Ministrin e Infrastrukturës dhe Ambientit, Lumir Abdixhiku.  Ministri Quni e njoftoi Ministrin Abdixhiku me zhvillimet e përgjithshme në Ministrin e Mbrojtjes dhe Forcën e Sigurisë së Kosovë dhe në veçanti me aktivitetet të cilat është duke i zhvilluar FSK gjatë periudhës së emergjencës shëndetësore për shkak të pandemisë së COVID-19. Ai gjithashtu e njoftoi Ministrin Abdixhiku me nivelin e gatishmërisë operacionale të FSK-së për reagim në mbështetje ushtarake të autoriteteve civile dhe qytetarëve të vendit.

Nga ana e tij, Ministri Abdixhiku, shprehu vlerësimin e lartë për kontributin e deritashëm të Ministrisë së Mbrojtjes dhe FSK-së në menaxhimin e situatës së krijuar dhe besimin e plotë në aftësitë dhe kapacitetet operacionale të FSK, që sikur edhe në raste tjera, të përmbushë misionin dhe rolin e saj të pazëvendësueshëm në reagimin, menaxhimin dhe tejkalimin e situatës nëpër të cilën po kalon vendi ynë. Ai,ndër tjera theksoi dhe shprehu mirënjohjen për angazhimin e njësive të specializuara të FSK-së në aktivitetin aktual të transportimit të qytetarëve tanë të kthyer nga shtetet tjera prej aeroportit në vendet e caktuar për karantinë.

Ministri Quni në fund, siguroi Ministrin Abdixhiku se FSK, si gjithmonë, por edhe në këto rrethana të jashtëzakonshme është dhe do të jetë në shërbim të plotë për qytetarët tanë duke konfirmuar se kujdesi i shtetit për qytetaret e vet jashtë vendit është sikur “kujdesi në kohë lufte për ushtarin që është në vijë të frontit”.

Në fund të dy ministrat u dakorduan që të vazhdojnë koordinimin e plotë në të gjitha nivelet për të përmbushur detyrat  dhe përgjegjësitë e ndërlidhura  për menaxhimin dhe tejkalimin sa më të suksesshëm të situatës së krijuar.

Kontrolloni gjithashtu

Ramush Haradinaj

Ramush Haradinaj pretendon se Albin Kurti është rekrutuar nga Serbia gjatë kohës që ishte në burg, në Serbi

Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj, ka akuzuar kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, se i është …