mbpzhr 2018
MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Ministri Tahiri thotë se emërimi i noterëve të rinj do të marrë epilog legjitim në harmoni të plotë me ligjin
Tahiri: Si deputetë na pret punë dhe angazhim edhe më i madh për të përmbush pritjet legjitime për shtet të së drejtës

Ministri Tahiri thotë se emërimi i noterëve të rinj do të marrë epilog legjitim në harmoni të plotë me ligjin

Ministri Drejtësisë, Abelard Tahiri sot ka deklaruar se emërimi i noterëve të rinj do të marrë epilog legjitim në harmoni të plotë me ligjin dhe në partneritet të plotë me Odën e Noterëve të Republikës së Kosovës. Përballë ftesës së Zyrës së Bashkimit Evropian për pezullimin e emërimit të noterëve të rinj, ai këmbëngul se emërimi i noterëve të rinj, mbi formulën që është paraparë si e domosdoshme dhe emergjente për të përmbushur nevojat e qytetarëve, veçmas komuniteteve joshumicë, është tërësisht legjitim dhe duhet të ndodhë. “Përgjatë dy viteve të fundit, pikërisht me ndihmën e Bashkimit Evropian dhe partnerëve tanë zhvillimor, Shteteve të Bashkuara të Amerikës, kemi realizuar dhe përmbyllur shumë projekte kapitale në fushën e sundimit të ligjit. Në mesin e reformave të ndërmarra ka qenë edhe qasja në drejtësi për qytetarët e Republikës së Kosovës, të përkthyer në ofrimin e shërbimeve sa më afër tyre përmes profesioneve të lira ligjore. Që nga themelimi i këtyre profesioneve, askush nuk është marrë me to, as për nga matja e performancës, as për nga nevojat për rritjen e efikasitetit të shërbimeve ndaj qytetarëve”, ka shkruar ndër të tjera ai.

Kontrolloni gjithashtu

Vetëvendosje dhe LDK nuk duan ta formojnë qeverinë e re me asnjërën nga partitë që kanë qeverisur në mandatin e kaluar

Vetëvendosje dhe LDK nuk duan ta formojnë qeverinë e re me asnjërën nga partitë që kanë qeverisur në mandatin e kaluar

Dy partitë që dolën të parat nga zgjedhjet e 6 tetorit, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja ...