Airport Adem Jashari
kek
MIT
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Stoltenberg u bënë thirrje vendeve aleate të qëndrojnë unike në luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik
NATO mbështet vazhdimin e dialogut Beograd-Prishtinë dhe vlerëson se bisedimet duhet të rifillojnë urgjentisht

Stoltenberg u bënë thirrje vendeve aleate të qëndrojnë unike në luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik

Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg u bëri thirrje vendeve aleate të qëndrojnë unike në luftën kundër grupit ekstremist Shteti Islamik. Ndarjet në aleancën ushtarake janë shfaqur pasi Turqia, si anëtare e NATO-s, filloi ofensivën e saj në Siri, gjatë javës së kaluar. Qeveritë e disa vendeve të BE-së e kanë kërcënuar me sanksione Ankaranë. “Ne nuk duhet të rrezikojmë arritjet që kemi bërë kundër armikut tonë të përbashkët”, tha Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg. Ofensiva turke në veri të Sirisë kundër luftëtarëve kurdë, po kritikohen në masë të madhe. Kurdët e Sirisë kanë qenë aleatë të Perëndimit në luftën kundër militantëve të IS-it, mirëpo Turqia i konsideron ata terroristë. Ankaraja zyrtarë po synon krijimin e një zonë të sigurtë në veri të Sirisë, në mënyrë që, siç thotë, të kthejë miliona refugjatë sirianë që gjenden në territorin turk. Autoritetet turke kanë kërcënuar vendet evropiane se mund të hapin portat dhe të drejtojnë këta refugjatë për në vendet evropiane. Kancelarja gjermane, Angela Merkel ka kërkuar “ndërprerjen e menjëhershme të operacionit ushtarak” të Turqisë në Siri. Këto komente ajo i bëri gjatë një bisede telefonike me kryetarin turk, Recep Tayyip Erdogan, tha një zëdhënëse e Qeverisë gjermane.

Kontrolloni gjithashtu

Vetëvendosje dhe LDK nuk duan ta formojnë qeverinë e re me asnjërën nga partitë që kanë qeverisur në mandatin e kaluar

Vetëvendosje dhe LDK nuk duan ta formojnë qeverinë e re me asnjërën nga partitë që kanë qeverisur në mandatin e kaluar

Dy partitë që dolën të parat nga zgjedhjet e 6 tetorit, Lëvizja Vetëvendosje dhe Lidhja ...