MIT
kek
Airport Adem Jashari
Fillimi / Lajmet / Ministria e Punëve të Jashtme e cilëson si gënjeshtër lajmin për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga Gana
MPJ: Kosova nuk bën komente për deklarata dhe dokumente që shpallen nga Beogradi dhe paguan ryshfete për to

Ministria e Punëve të Jashtme e cilëson si gënjeshtër lajmin për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga Gana

Jetlir Zyberaj, këshilltar i ministrit të Jashtëm në largim të Kosovës, Behxhet Pacolli, e ka cilësuar si gënjeshtër lajmin për tërheqjen e njohjes së Kosovës nga Gana. Ai ka thënë se pretendimet e ministrit të Jashtëm të i Serbisë, Ivica Daçiq, për këtë çështje janë vetëm propagandë. “Është një propagandë e vazhdueshme dhe një fushatë e ndyrë nga Ivica Daçiq dhe është e kotë të humbësh kohë me të”, ka thënë Zyberaj. Ai ka deklaruar se edhe Gana mbështetet dialogun Kosovë-Serbi. “Çdo anëtar i Kombeve të Bashkuara mbështet dialogun midis Kosovës dhe Serbisë. Shumica e vendeve anëtare të OKB-së kanë votuar në vitin 2010, rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të që fillojë dialogu ndërmjet Kosovës dhe Serbisë”, ka thënë Zyberaj. Lajmin për siç është thënë, tërheqjen e vendimit për njohjen e Kosovës nga shteti i Ganës e ka prezantuar ministri i Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq. Daçiq, në anën tjetër, u ka thënë mediave në Beograd se Gana është shteti i 16-të që ka tërhequr njohjen ndaj pavarësisë së Kosovës. Më 23 janar, 2012, Gana e njohu Kosovën si shtet të pavarur. Të njëjtin vit, të dy vendet vendosën edhe marrëdhënie diplomatike.

Kontrolloni gjithashtu

Nga vitit 2012 e deri qytetarët kanë paguar nga mbi 8 milionë euro për humbjet e rrymës në veri të vendit

Nga java e ardhshme fillon kompensimi për mësimdhënësit e viteve të ’90-ta

Udhëheqësi i Departamentit të Pensioneve në Ministrinë e Punës dhe Mirëqenies Sociale, Bahri Xhaferi, ka ...