Mogherini sot viziton Shqipërinë dhe Serbinë ndërsa nesër Kosovën

Mogherini sot viziton Shqipërinë dhe Serbinë ndërsa nesër Kosovën

Përfaqësuesja e Lartë e Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini, sot do ta vizitojë Shqipërinë dhe Serbinë, kurse, turneun në shtet e Ballkanit, ajo do ta përfundojnë nesër në Kosovë. Vizita e saj në vendin tonë, ishte paraparë të zhvillohet të premten, por është shtyrë për një ditë. Vendin tonë, ajo e ka të fundit në listën e vizitave në shtetet e Ballkanit. Siç bëhet e ditur në faqen zyrtare të Bashkimit Evropian, ajo do të vizitojë edhe qytetin e ndarë të Mitrovicës. Gjatë qëndrimit në Kosovë, zyrtarja e BE-së do të takohet me kryetarin Hashim Thaçi, kryeministrin Isa Mustafa  dhe kryekuvendarin Kadri Veseli.

Kontrolloni gjithashtu

M. Lajçak

Lajçak: Po angazhohemi që të mbahet takimi i radhës mes kryeministrit, Albin Kurti, dhe kryetarit serb, Vuçiq

Emisari i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, tha para gazetarëve në Prishtinë  se po  …