mbpzhr 2018
kek baneri
valamobile
Fillimi / Lajmet / Moska zyrtare, për shkak të Greqisë do ta bllokojë në KS të OKB-së marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë
Kremlini zyrtar: Amerika është në një rrugë të rrezikshme dhe me dashje po nxit tensione midis fuqive bërthamore

Moska zyrtare, për shkak të Greqisë do ta bllokojë në KS të OKB-së marrëveshjen për emrin e ri të Maqedonisë

Moska zyrtare  ka paralajmëruar se do të bllokojë në Këshillin e Sigurimit të OKB-së marrëveshjen për emrin e Maqedonisë. Ky qëndrim i Kremlinit ka të bëjë me dëbimin e diplomatëve rusë, si një lloj kundërpërgjigje ndaj vendimit të Athinës. Mediat greke shkruajnë se ka patur një telefonatë të tensionuar midis ministrit të Jashtëm rus Sergei Lavrov dhe shefit të diplomacisë greke Nikos Kotzias. Sipas tyre, Kotzias i ka treguar ministrit të Jashtëm rus vijat e kuqe që Athina nuk lejon të tejkalohen, si dhe i ka folur edhe për vendet e treta që janë angazhuar në sabotimin e marrëveshjes për çështjen e emrit. Lavrov mësohet të ketë thënë se Rusia do ta bllokojë marrëveshjen në Këshillin e Sigurimit të OKB, por Kotzias i është përgjigjur se marrëveshja është transparente dhe nuk mund të ndalet. Krerët e shteteve të Aleancës së NATO-s morën dje vendimin e tyre që Maqedonia t’i bashkohet kësaj aleance, me kushtin që të përmbyllë të gjitha procedurat e brendshme që lidhen me marrëveshjen e emrit.

Kontrolloni gjithashtu

Në ditën e themelimit të Ushtrisë e Kosovës, Policia e gatshme të garantoj siguri në kuadër të përgjegjësive ligjore

Në ditën e themelimit të Ushtrisë e Kosovës, Policia e gatshme të garantoj siguri në kuadër të përgjegjësive ligjore

Sot në Kuvendin e Kosovës do të votohet për ndryshimin e ligjeve që mundësojnë transformimin ...