MIT
kek
valamobile
Airport Adem Jashari
akp deri me 5 maj
mbpzhr 2018
Fillimi / Lajmet / Në 20-vjetorin e rënies përkujtohen “Pesë dëshmorët e Gradinës”
Në 20-vjetorin e rënies përkujtohen “Pesë dëshmorët e Gradinës”

Në 20-vjetorin e rënies përkujtohen “Pesë dëshmorët e Gradinës”

Më 18 prill 2019, në 20-vjet0rin e rënies, me aktivitete  tematike e përkujtimore, në Drenas dhe vend-rënien  e tyre  përkujtohen dëshmorët e Gradinës, maja e malit,  mes  Llapushnikut e Berishës. Atë ditë, në luftime ballë për ballë kundër forcave serbe, me vendosmëri të veçantë,  për të mos lejuar që me asnjë çmim që forcat vrastare serbe të depërtonin në pikën më strategjike në luftës, kanë rënë heroikisht: Islam Kastrati, Mentor Morina, Ramadan Bytyçi, Halim Bajraktari dhe Mentor Gashi dhe janë plagosur dhjetëra luftëtarë të tjerë. Maja e Gradinës ishte mbrojtur deri në fund të luftës. Luftëtarët e lirisë nuk lejuan depërtimin  e forcave serbe nga ajo anë,  në Rrafshnaltë, ku ndodheshin institucionet e luftës së UÇK-së, Selia e Shtabit, e Qeverisë së Përkohshme të Kosovës, Spitali Ushtarak, Radio-Kosova e Lirë, Agjencia Kosovapress   dhe dhjetëra mijëra të zhvendosur në grykat e maleve nga Kizhareka, Nekovci, Bainca, Shala, Krojmiri, Pretërshtica, Blinaja dhe fshatrat e tjera në perëndim prej Arllatit, Lladrovcit, Senikut, Bajës, Bellanicës, Bllacës, Ngucatit deri në Luzhnicë, etj.

Kontrolloni gjithashtu

BSPK më 1 maj do të organizojë protesta kundër vdekjeve në vendin e punës

BSPK më 1 maj do të organizon protestë kundër vdekjeve në vendin e punës

Bashkimi i Sindikatave të Pavarura të Kosovës më 1 maj të këtij viti, në Ditën ...