Në 22-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Në 21-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Në 21-vjetorin e rënies përkujtohet komandanti i UÇK-së dhe heroi i Kosovës, Remzi Ademaj

Me rastin e 21 vjetorit të rënies së dëshmorit Remzi Ademaj – komandant Petriti, Komuna e Prizrenit në bashkëpunim me organizatat e dala nga lufta organizojnë këto aktivitete me datë 15.08.2019 (ditë e enjte):
Ora 10:00 – Homazhe në Landovicë
Ora 10:30 – Homazhe te lapidari në Nashec
Ora 11:30 – Homazhe në shtatoren në qendër të qytetit (para postës)
O12:00 – Dhënia e gjakut te Shtëpia e Kulturës “Xhemajli Berisha”

Natën në mes 15 dhe 16 gushtit të vitit 1998 ra trimërisht në fushën e betejës, komandanti, Remzi Ademaj. U  lind me 3 qershor 1952 në fshatin Zhur të Prizrenit. Është i njohur me nofkën e luftës, “Komandant Petrit Kodra”. Për të siguruar eksistencën e familjes mori rrugën e mërgimit. Me veprimtari politike – patriotike aktivisht filloi të merret nga viti 1979. Në Shtutgard te Gjermanisë bie në kontakt me vëllezërit Gërvalla dhe atdhetarin,  Kadri Zeka, nga të cilët edhe më shumë u brumos me ide patriotike-kombëtare. Më 11 dhjetor 1985 arrestohet nga policia italiane, e cila pastaj ia dorëzoi policisë jugosllave. Nga gjykata e instaluar serbe në Kosovë, ai dënohet me 6 vite burg të rëndë, të cilin e vuajti në burgjet e Lepogllavës, Gospiqit dhe të Stara Gradishes, në Kroaci. Ai më 4 korrik 1998 emërohet në detyrën e Komandantit të Shtabit Lokal të UÇK-së për Prizren. Me rastin e ristrukturimit te UÇK-se ai thirret nga Shtabi i Përgjithshëm i UÇK-së në Kleçkë ku emërohet Komandant i parë i Zonës Operative të Pashtrikut. Rrugës duke u kthyer gjatë një lufte të pabarabartë por titanike, në fshatin Nashec,  bie heroikisht në altarin e lirisë, në natën e 15 dhe 16 gusht 1998. Me nderime te larta ushtarake, trupi i tij varroset ne fshatin Jeshkove me 16 gusht 1998.

Kontrolloni gjithashtu

Ferit Hoxha: Jo OKB-ja, por BE-ja do të qojë në zgjidhjen përfundimtare marrëveshjen mes Kosovës e Serbisë

Ambasadori i Shqipërisë në Këshillin e Sigurimit, Ferit Hoxha, foli rreth seancës së djeshme të …