Airport Adem Jashari
tv dielli
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Në Mynih të Gjermanisë nënshkruhet marrëveshja për hekurudhat dhe autostradat mes Kosovës dhe Serbisë
Në Mynih të Gjermanisë nënshkruhet marrëveshja për hekurudhat dhe autostradat mes Kosovës dhe Serbisë

Në Mynih të Gjermanisë nënshkruhet marrëveshja për hekurudhat dhe autostradat mes Kosovës dhe Serbisë

Me ndërmjetësimin e të dërguarit special të kryetarit Trump, Richard Grenell, është nënshkruar marrëveshja për hekurudhat dhe autostradat mes Kosovës dhe Serbisë. Nënshkrimi i kësaj marrëveshjeje të cilën SHBA-të e kanë quajtur historike, ka ndodhur në Mynih të Gjermanisë. Pak para se të nis Konferenca e Sigurisë në Munih, kryetarët e të dyja vendeve – Hashim Thaçi dhe Aleksandar Vuçiq – kanë firmosur letrën e shprehjes së interesit për autostrada dhe letrën e shprehjes së interesit për hekurudha. Përmes këtyre letrave, Kosova dhe Serbia shfaqin gatishmërinë për rihapjen e rrugëve që janë pjesë e korridoreve hekurudhore dhe rrugore si dhe për ndërtimin e rrugëve të reja që lidhin dy kryeqytetet me njëri-tjetrin, ashtu si edhe me Europën.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti

Kurti: Reciprociteti buron nga parimi i barazisë

Zyrtarë të Qeverisë në detyrë të Kosovës, iu bënë një vizitë Doganave të Kosovës për ...