Airport Adem Jashari
MIT
kek
Fillimi / Lajmet / Në Nju Jork sot protestohet për të kërkuar drejtësi për krimet e bëra nga regjimi serb në Kosovë, Bosnje dhe Kroaci
Sot në Zvicër me një tubim shënohet Dita e Përkujtimit të Gjenocidit ndaj Shqiptarëve në Kosovë

Në Nju Jork sot protestohet për të kërkuar drejtësi për krimet e bëra nga regjimi serb në Kosovë, Bosnje dhe Kroaci

Organizata e grave shqiptaro-amerikane do të protestojë sot në Nju Jork, duke kërkuar drejtësi për krimet e bëra në Kosovë, Bosnje dhe Kroaci. Komuniteti shqiptaro-amerikan, boshnjak-amerikan dhe kroat-amerikan do të kërkojnë drejtësi për 70 mijë viktimat e dhunës seksuale, duke i bërë thirrje Serbisë për të identifikuar kryerësit e krimeve të tmerrshme. Ndryshe, masakrat e gjenocidi i kryer nga regjimi serb në Kosovë, Bosnjë e Kroaci, njihet si nga më e madhja pas Luftës së Dytë Botërore. Pavarësisht kësaj, shumica e kryerësve e madje edhe urdhërdhënësve, nuk janë ndëshkuar për këtë krim. Protesta mbahet para konsullatës së Serbisë në Nju Jork duke filluar nga orën 11.00.

Kontrolloni gjithashtu

Albulena Haxhiu mohon të jenë takuar Albin Kurti e Isa Mustafa, por beson se ata do të takohen shpejt

Albulena Haxhiu mohon të jenë takuar Albin Kurti e Isa Mustafa, por beson se ata do të takohen shpejt

Nënkryetarja e Vetëvendosjes, Albulena Haxhiu ka mohuar së është zhvilluar takim mes kryetarit të Vetëvendosjes, ...