vala – old
driloni com
vipa
Fillimi / Analiza / Nebi Rexhepi: Opinionisti, Dardan Gashi ministër i përdorshëm për të gjitha partitë
Nebih Rexhepi

Nebi Rexhepi: Opinionisti, Dardan Gashi ministër i përdorshëm për të gjitha partitë

Disa muaj më parë, në TV Klan Kosova ishte mysafir kryeministri i Shqipërisë për ballë disa  “alamet”  “analistësh”. Unë personalisht nuk e përcjell këtë kanal televiziv, por në atë ditë më patën vërshuar telefonatat si kurr më parë me të njëjtin sygjerim : “përcille Klan Kosovën është mysafir Edi Rama”. Nuk munda të përmbahesha  nga kureshtja dhe respekti  që kam për Edi Ramën dhe vendosa të përcjell debatin. Çka të shofësh Edi Rama për ball gjashtë mjeranëve të vetëquajtur “analistë” e që më tepër ngjanin në një kope surrogatesh. Ishte një moment kur Edi Rama i kishte dhënë një përgjigje që e kishte bërë Dardan Gashi. Aq mirë e dha atë përgjegje në stilin e tij fantastik. Mirëpo çuditërisht, Dardan Gashi nuk e kuptoi dhe iu drejtua Edi Ramës me një injorancë tipike për të. “Ju t’Shipnisë shpesh her folni shumqka dhe nuk dini qa thoni”. Edi Rama mezi e kuptoi dhe iu drejtua preras: “Unë di çka them  ose ti nuk po kupton asgjë”.

Shumica e mjeteve të iformimit në të gjitha trojet shqipëtare merren me spekulime, sensacione, gënjeshtra. Në këtë mes radhitën pseudo gazetarët pseudo analistët, e shumë pseudo të tjerë. Për ti cekur të gjitha, është më se e pa mundur. Por për fat të mirë i vetmi poltikan që po i zbërthen dhe po ua hedh në surrat  është kryeministri i Shqipërisë Edi Rama.

Shumë nga këta të ashtuquajtur gazetarë dhe analistë, herë bëhën gazetarë herë analistë e herë politikan. E ndërrojnë fytyrën e ngjyrën si kameleoni. Fatëkeqësisht të tillë ka shumë, por kësaj radhe duhet veçuar të paktën njërin nga këta të ashtuquajtur, Dardan Gashi, i cili para dite është me LDK-në mesditë me Listën Rugova në mbrëmje me AKR dhe për ta zbardhur drita ministër.

Pa pikë dyshimi dy mediumet televizive më të devalvuara kombëtarisht janë TV Klaniqët, ai në Shqipëri ku shquhet prepotenti megalloman Blendi i ziu i cili para disa ditësh vërtetoi se politikanët shqiptarë i bashkon vetëm interesi, sepse të tillë janë. Kurse në Klan Kosova shquhet Bato Haxhiu, cili kur ishte luajtur ndeshja Shqipëri-Serbi kishte shkuar si VIP në lozhat luksoze të stadiumit në Beograd, në momentin kur në mes të fushës së stadiumit nga qielli erdhi flamuri i Shqipërisë etnike, deri sa futbollistët ishin në gjendje të vdisnin për flamur, Bata ia kishte mbathur, ikë prapanicë se të lashë…

Por mbanë shpresa se më në fund edhe në politikën e Kosovës gjërat do të ndryshojnë  për të mirë. Me zgjedhjen e Ramush Haradinajt për kryeministër jam thellësisht i bindur se guri filloi të lëvizë në të mirë. Ai e e ka treguar veten në shumë sfida, shpresojmë edhe kësaj radhe do të ngadhënjejë. Por sa do ta kuptojë këtë ministri i përdorshëm nga të gjitha partitë, Dardan Gashi, dhe çka mund të çepet me të, kjo mbetet për t’ u parë.

Kontrolloni gjithashtu

Shemsi Ajvazi: Korelacioni i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit me pavarësinë e Kosovës

Shemsi Ajvazi: Korelacioni i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit me pavarësinë e Kosovës

(QËNDRIMI I HISTORIOGRAFISË MË TË RE RUSE) Intervenimi i NATO-s kundër agresionit të Serbisë, më ...