Vuçiq

Ngitet tensioni verbal i Beogradit pas vendimit të Kosovës për ngritjen e taksës qind për qind për produktet nga Serbia

Pas vendimit të Kosovës për ngritjen e taksës qind për qind për produktet nga Serbia, Beogradi  ka mbajtur edhe mbledhjen e Këshillit Kombëtar të Sigurisë. Sipas raportimeve të medieve serbe, kryetari i Serbisë, Aleksandar Vuçiq zhvilloi një bisedë me ambasadorët e Kinës, Rusisë, BE-së dhe të SHBA-së si dhe aleatët e saj nga Quinti. Aleksandar Vuçiq ka thënë se Serbia nuk do të ndërmerr kurrfarë kundërmasash, meqë, si një partner i besueshëm që është, nuk dëshiron të shkelë as Marrëveshjen e Stabilizim Asociimit, as marrëveshjen e CEFTA-s. Vuçiq pret se para së gjithash vendet e Bashkimit Europian do t’ia bëjnë me dije Prishtinës se janë të papranueshme veprimet e njëanshme, të cilat rrezikojnë përshkallëzimin e konflikteve dhe kërcënojnë paqen në rajon.

Kontrolloni gjithashtu

Albin Kurti: Vetëvendosja ka garuar në zgjedhjet e fundit me platformën për punësim dhe drejtësi, jo për rritje pagash

Kryeministri, Albin Kurti, ka thënë sot para deputetëve, në Kuvend,   se pakoja për përballje me …