KEK
Fillimi / Lajmet / Obama nuk do të kërkojë falje për shpërthimin e bombave bërthamore në Hiroshimë dhe Nagasaki
Barak Obama u ka kërkuar amerikanëve të refuzojnë gjuhën e cilitdo lider, që ushqen urrejtje raciste

Obama nuk do të kërkojë falje për shpërthimin e bombave bërthamore në Hiroshimë dhe Nagasaki

Kryetari i Amerikës, Barack Obama ka deklaruar për televizionin japonez NHK, se gjatë vizitës në Hiroshima nuk do të kërkojë falje për shpërthimin e bombës bërthamore në fund të Luftës së Dyrë Botërore. Në pyetjen se nëse planifikon që të kërkojë falje për bombën bërthamore të cilën SHBA e hodhi në fund të Luftës, Obama nuk kërkon falje për shkak se mendon që  është e rëndësishme që të kuptohet se liderët gjatë luftës marrin çdo lloj vendimesh. “Detyra e historianit është të shtrojë pyetje dhe t’i hulumtojë ato, por unë, si njeri që ushtroi këtë funksion tash shtatë vjet e gjysmë, e di se çdo shtetar merr vendime shumë të vështira, sidomos gjatë kohës së luftës”, ka thënë Obama. Barack Obama do të jetë kryetari i parë amerikan që do ta vizitojë Hiroshimën në të cilën më 6 gusht 1945 është hedhur bomba e parë bërthamore me ç’rast u vranë rreth 140.000 veta. Tri ditë më vonë, SHBA-ja ka hedhur bombën bërthamore edhe në qytetin japonez Nagasaki, me ç’rast vranë 74.000 veta.

Kontrolloni gjithashtu

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron e pranon kërkesën e kryetarit turk për Rexhep Taip Erdogan për dialog

Kryetari i Francës, Emmanuel Macron e pranon kërkesën e kryetarit turk për Rexhep Taip Erdogan për dialog

Pas disa javësh tension e replika, kryetari i Turqisë Rexhep Taip Erdogan dhe ai francez ...