Olaf

Olaf Scholz: Nuk do t’i pranojmë rezultatet e referendumeve në Kherson, Zaporozhia, Donetsk dhe Lugansk

Kancelari gjerman, Olaf Sholz thotë se qëndrimi i Berlinit në lidhje me territoret e pushtuara të Ukrainës, ku autoritetet pro-ruse organizuan referendume ditët e fundit për aneksimin e katër rajoneve në Rusi, nuk do të ndryshojë. “Ne nuk do t’i pranojmë rezultatet e këtyre referendumeve, të cilat janë një mashtrim, dhe mbështetja jonë për Ukrainën do të vazhdojë e pa zbehur”, tha Olaf Scholz. Autoritetet pro-ruse njoftuan sukseset e referendumeve në Kherson, Zaporozhia, Donetsk dhe Lugansk, ku u mbajtën referendume për çështjen e bashkimit të këtyre rajoneve me Federatën Ruse. Gjermania po e mbështet Ukrainën aq sa mundet, por në të njëjtën kohë, ajo po bën gjithçka që mundet për të parandaluar një konflikt të drejtpërdrejtë midis NATO-s dhe Rusisë. Kancelari Sholc këmbënguli në faktin se kjo është ajo që duan shumica e gjermanëve.

Kontrolloni gjithashtu

OVL-UÇK

Më 12 prill të vitit 1999 në frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës kanë rënë dëshmorët:

Më 12 prill të vitit  1999  në frontet e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës …