OVL-UÇK: Reagimi i Policisë së Kosovës ndaj protestës së PSD-së dhe ishte i tepruar dhe jo i duhur

OVL-UÇK: Reagimi i Policisë së Kosovës ndaj protestës paqësore të PSD-së nuk ishte i duhur

Gjatë ditës së hënë, kryetari i PSD-së, Dardan Mulliqaj dhe anëtarët e tjerë të partisë kanë protestuar duke fishkëllyer tek konferenca e kryetares së Speciales, Ekatarina Trendafilova. Përgjatë aksionit simbolik jashtë konferencës për media, Policia e Kosovës përdori dhunë të madhe ndaj Dardan Molliqajt dhe aktivistëve të tjerë, duke i lënduar gjatë arrestimit. E ndërkohë ky lloj aksioni i Policisë së Kosovës, ka marrë kritika të shumta, duke u cilësuar si reagim i tepruar. Kryetari në detyrë i Organizatës së Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku, ka folur për ngjarjet e djeshme. Klinaku ka thënë se aksioni i PSD-së e konsideron shumë paqësor dhe shumë të rëndësishëm sa i përket mbrojtjes së luftës çlirimtare të UÇK-së. Sipas tij reagimi i Policisë së Kosovës ishte i tepruar dhe jo i duhur, pasi sipas tij aksioni ishte shumë paqësor dhe në nivel.

 

 

Kontrolloni gjithashtu

Rama

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, po qëndron për një vizitë zyrtare, në Azerbajxhan

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, në kuadër të vizitës në Azerjbajxhan,  u takua  me kryetarin …