Fillimi / Lajmet / Parlamenti Evropian ka miratuar një raport për progresin e Kosovës drejt Bashkimit Evropian
Parlamenti Evropian

Parlamenti Evropian ka miratuar një raport për progresin e Kosovës drejt Bashkimit Evropian

Parlamenti Evropian ka miratuar një raport të raportueses për Kosovën në Parlamentin Evropian, Ulrike Lunaçek, për progresin e vendit  drejt Bashkimit Evropian. Raporti u miratua me 474 vota për, 134 kundër dhe 64 abstenime. Lunacek ka thënë se disa ditë pas zgjedhjeve në Kosovë, votimi i PE-së “edhe një herë dërgon një sinjal të fortë se e ardhmja e Republikës së Kosovës është në Bashkimin Evropian”. “Fillimisht, ky raport kërkon nga politikanët dhe partitë politike që me shpejtësi të formojnë Qeverinë”, ka thënë Lunacek, duke shtuar se duhet vazhduar rruga drejt BE-së dhe për të bërë përparim drejt liberalizimit të vizave.

Kontrolloni gjithashtu

Krasniqi: 28 Nëntori është festë shumëdimensionale për shqiptarët

Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi ka vizituar godinën e Lidhjes Shqiptare të ...